Rodičia, ak má ľúbite, nedovoľte mi všetko!

praha tragédia

Štvrtok, 21.12.2023 sa stala v Českej republike obrovská tragédia. Mladý muž, ktorý už dlhšiu dobu avizoval na sociálnych sieťach – konkrétne na telefónnej sieti Telegram, že má záujem vraždiť, svoju hrozbu aj naplnil. Doma v dedinke pri Prahe zabil svojho otca a pobral sa na univerzitu, kde študoval. Tam usmrtil 12 mladých ľudí a 25 ďalších zranil.  Z nich ďalších 10 je v kritickom stave. Je predpoklad, že nie všetci kritický stav prežijú. Nakoniec sa usmrtil aj seba, možno ho trafil niektorý z policajtov. Tí boli na mieste do 12 minút, takže oni nezlyhali. Výsledkom  jeho vyčíňania je spolu s ním a s jeho otcom 14 usmrtených osôb.

Rodičia a školy, POZOR! Nastáva éra digitálnych detí. Tie žijú mimo reality. Napriek tomu, že sa k svojmu počinu mladík hlásil, nikto ich neberie vážne. Majú slabú  psychiku, všetky rady, vzory, či poznania sú pre nich vhodné len z internetu. Bez telefónu s internetom  neodídu ani na toaletu.  Haló, rodičia, kde ste? Naozaj dovolíte všetko svojim deťom, lebo oni to chcú? Prečo sa na svoje deti pozeráte ako na šikovné a schopnejšie ako ste vy len preto, že vy neovládate sociálne siete tak šikovne, ako oni? Je načase sa prebrať z tej nezdravej lásky.

Začnite svoje deti učiť žiť! Postavte k tým internetovým znalostiam ako rovnicu vaše zručnosti. Je schopné vaše dieťa sa o seba postarať? Je schopné pracovať a prežiť bez vás? Kto bude na vaše dieťa robiť, keď vy nebudete? Vráťte svoje deti z ich digitálneho sveta späť do reálneho života! Dieťa musí vedieť pomáhať v domácnosti. Vy mu dovolíte sa iba hrať ( aj vo veku, keď by malo byť už  samostatné, teda je dospelé ), dokonca mu k jeho pohodlnému životu tie hračky obstaráte. Aj otec tejto vraždiacej beštie vedel, že jeho syn má doma oficiálne arzenál, ktorým jednorazovo môže usmrtiť niekoľko desiatok ľudí! Otec mal smolu. Syn začal vraždy práve ním!

Podľa psychológov sa u „digitálnych detí“ jedná o duševnú poruchu osobnosti, v dôsledku ktorej už narušený jedinec nie je schopný vnímať a ani rozoznávať realitu a nie je schopný ani zodpovedajúcim spôsobom na túto realitu reagovať.

Takto narušený jedinec potom jedná výhradne podľa svojej predstavy presne tak, ako by chcel, aby jednali aj všetci ostatní. Pre svoje konanie si zvolí svoje vzory, svojich hrdinov, často je to  influencer – známa osobnosť.

Zaujatie stanoviska k tragédií:

Strelec, ktorý mal pred hororovým incidentom zabiť aj svojho otca, vyšiel napokon ozbrojený k budove školy. Napokon mal po streľbe  na 14 spolužiakov skočiť z budovy a neoficiálne sa hovorí aj o informácií, že zbraň namieril aj na seba. Spolu 15 mŕtvych ľudí.

Čo tomuto brutálnemu činu predchádzalo, zatiaľ nie je jasné, no internetom sa začali šíriť hororové správy, ktoré si mal údajne mladý študent písať vo svojom denníku.

Po krvavom incidente sa rozšíril zo sociálnej siete Telegram. David sa zrejme nad odchodom zo sveta zamýšľal už nejakú dobu, pričom sa pred činom zrejme inšpiroval nedávnou streľbou v ruskej oblasti Bryjanska, kde 14-ročná školáčka zabila 5 ľudí.

David mal podľa všetkého trpieť duševnými problémami. Traumu a bolesť do konca života však dnešným krvavým masakrom spôsobil blízkym rodinám zavraždených, ako aj študentom a zamestnancom fakulty, ktorí museli prežívať hodiny hrôzy a strachu o svoj život.

Riešenia?

Všeobecné riešenia a aj riešenia v zmysle zákona už polícia Českej republiky  predložila. Boli však úplné? Kde vzal mladý chlapec a študent  vo veku 23 rokov finančné prostriedky na drahé strelné zbrane, ktorými mohol usmrtiť niekoľko desiatok ľudí? Prečo nikto na sociálnych sieťach  nepostrehol, že študent má psychické problémy? Bol to od počiatku úmysel celého okolia vôbec? V každom prípade nemožno ako riešenie prijať odzbrojenie národa. Takéto riešenie by bol nebezpečný precedens! Alebo predzvesť vojny?

Mgr. Tibor Hanuliak, PhDr.