Dokedy?

Cesta opatrovateliek z Rakúska sa pri Zvolene skončila tragicky

21.12.23 – Na hlavnom dopravnom ťahu za Zvolenom v smere do Detvy sa skoro ráno stala vážna dopravná nehoda. Zrážku kamióna s dodávkou na Lučeneckej ceste vo Zvolene neprežila vo štvrtok 56-ročná žena z Poltára. Ďalšiu 57-ročnú Poltárčanku po dopravnej nehode s ťažkými zraneniami previezli do nemocnice. TASR to potvrdila banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová. Ďalšia nehoda:

3.8.2018 Nehoda opatrovateliek, polícia zverejnila príčiny. PRIEVIDZA – Neopísateľná tragédia, ktorá sa stala uplynulý rok v októbri, zasiahla celé Slovensko. Pri dopravnej nehode zahynuli opatrovateľky, ktoré sa vracali z Rakúska. Bilancia bola desivá, zahynulo šesť žien, vodič dodávky a v nemocnici podľahla vážnym zraneniam siedma žena. Polícia ukončila vyšetrovanie tragédie a zverejnila výsledky. A podchvíľou zachytíme informáciu o dopravnej nehode prepravovaných opatrovateliek s následkom smrti.

Zorganizovať si prácu opatrovateľky v Rakúsku predstavuje veľké úsilie. Niekto tú prácu musí opatrovateľke ponúknuť. Samozrejme až po tom, čo opatrovateľka absolvovala opatrovateľské vzdelávanie ukončené certifikátom. A tiež treba absolvovať kurz nemčiny – tiež s certifikátom. Potom nastupuje dohoda v rodine. Matky opúšťajú maloleté deti, niekedy sú deti naozaj maličké, majú okolo troch rokov…. Prečo sa musia matky rozhodnúť, že opustia svoje drobné deti? Lebo na Slovensku nie sú pracovné príležitosti. Matky odchádzajú pracovať do zahraničia aj preto, lebo nikto z rodiny nie je zamestnaný. Opatrovať deti zostáva nezamestnaný manžel.

Čo je toto za systém? Naše pracovité ženy odchádzajú od rodiny do zahraničia a spôsobujú tým psychickú traumu všetkým v rodine. Následne prichádza preprava opatrovateliek. Tiež je to nový druh podnikania. Ako prepravu zorganizovať, aby nebola drahá? Nemôžu vyslať dvoch šoférov, aby to finančne ustáli…… Tak improvizujú…

Dokedy budeme zažívať takéto celonárodné traumy zo zbytočných úmrtí? Dokedy budú štátni úradníci prehliadať, že niečo zanedbali? Lebo riešenie je jediné! Zabezpečiť pracovné miesta opatrovateľkám na území Slovenska za rovnakých podmienok, ako ich vykonávajú v zahraničí.

Mgr., PhDr. Tibor Hanuliak